Wino od święta

Popijanie alkoholu już prawdopodobnie od pradziejów jest tym co wyróżnia ludzi od innych istot zamieszkujących naszą planetę. Na płaszczyźnie wieków ludzie nauczyli się opracowywać coraz to bardziej złożone odmiany napitków procentowych sięgając po surowce, które dostarczała im przyroda tam gdzie żyli przez fermentację różnego rodzaju nasion albo owoców. Istnieją takiego rodzaju alkohole, które uznaje się (chyba z powodu swej ceny) za bardziej szlachetne, są też takie które uważa się za napoje dla typowych moczymordów. Do tych bardziej szlachetnych trunków, znanych od mileniów, z całą sumiennością zaklasyfikować trzeba by było wino.

Producenci wina

Gatunków wina jest niepoliczona doza. Pogrupować je możemy według wielu kryteriów, jak choćby smak oraz odcień, koneserzy zdołają rozróżnić w ich smaku niemało delikatnych posmaków jakich prości ludzie nie są w stanie rozpoznać. Produkcja wina opiera się na kultywacji winorośli, jakiej szczególne szczepy przysparzają rozpoznawalny smak poszczególnym maściom wina. Do takich bardziej znamiennych kwalifikują się z pewnością odmiany win włoskich, gruzińskich albo francuskich. Wiele szczepów winorośli zostało przed wiekami przetransportowane na nowo odkryte kontynenty gdzie korzystne warunki glebowe i klimatyczne wydobyły z nich nowe walory. W taki sposób niemało obszarów do tej pory nie kojarzonych z wytwarzaniem wina zostało pokaźnym na skalę światową producentów tego napoju, ażeby przytoczyć parę: Argentyna, Australia, RPA.

Jak pić wino

Istnieją pewne rytuały jakie powiązane są z piciem wina. Określone gatunki win uchodzi sączyć z kieliszków o charakterystycznym wyglądzie i w charakterystycznej ciepłocie żeby wyciągnąć z wina perfekcyjny smak. Nim napijemy się wina flaszkę trzeba otworzyć. Najczęściej flaszka zakorkowana jest korkiem, jaki potrzebujemy z niej wyjąć korkociągiem. Dawniej korki produkowano wyłącznie z kory drzewa korkowego, niemniej wzrasta ono tylko w określonych stronach świata a na zbiory trzeba czekać kilka lat. Zaczęto zatem produkować korki do zamknięcia wina z innych materiałów, jednakże znawcy nadal głoszą iż prawdziwy korek jest nader właściwym sposobem zamykania butelek z winem.

Utensylia do wina

Utensylia do wina takie jak korkociąg, wtyczka do karafki lub termometr są niezastąpione jakiemukolwiek sumiennemu wielbicielowi takiego trunku. Gdy wszelako ktoś ledwo zaczyna swą podróż po świecie wina może dostać tego rodzaju gotowy zestaw do wina, który będzie mu pożyteczny w eksploracji różnorakich gatunków wina wywodzących z całego globu. Jest to również warty uwagi koncept na upominek dla człowieka aktualnie nawiązującego przygodę z poznawaniem różnorakich odmian wina – zapewne dobrze jest rozważyć pomysł sprezentowania mu podobnego zestawu do wina przy kolejnej sprzyjającej temu sposobności.

Wartość wina

Wina potrafią kosztować niewątpliwie znaczne sumy pieniędzy. Najlepsze nawet winnice produkują wino, które zarówno może być warte fortunę jak i gorsze jego odmiany. Zależy to od mnóstwa składowych jak wiek krzaków, pochylenia zbocza, światło oraz multum odmiennych czynników. Człowiek sporadycznie popijający butelkę wina do uroczystej kolacji nie będzie jednak umiał rozróżnić walorów smakowych win za 100 zł od win za 15 zł. Jeżeli nie zauważymy zatem zalet wykwintnego wina nie musimy bynajmniej kupować tych droższych licząc na to iż są znacznie lepsze. Niektórzy znawcy uważają, że skoro ktoś nie wie które wino ma kupić (a na sklepowej półce widzi dziesiątki odmian) to najlepiej kupić wino z półkuli południowej czyli innymi słowy na przykład chilijskie albo argentyńskie.

wino

Lucyna
Lucyna

Niepoprawna romantyczka, wielbicielka relaksu w SPA i właścicielka dwóch uroczych Yorkshire Terrierów