Mieszkać w Siemianowicach - pracować w Katowicach

Na Śląsku pokutuje taka opinia, że Siemianowice Śląskie stanowią sypialnię Katowic. Myślę, że nie sposób wprost zaprzeczyć podobnej tezie zauważając na co dzień imponującą ilość aut na siemianowickich tablicach rejestracyjnych na katowickich trasach. Osoby kwaterujące na co dzień w Siemianowicach dojeżdżają do roboty w Katowicach, zresztą nie tylko oni. Oczywiście nie wszyscy z nich urodzili się i wychowali w Siemianowicach Śląskich, sporo z tychże ludzi wyprowadziło się tam z Katowic.

Które cele nimi powodowały? Zapewne pryncypialną przyczyną była dość wygórowana cena nabycia domu lub mieszkania w stolicy województwa śląskiego, czyli w Katowicach – z reguły właśnie ceną komfortu zamieszkiwania w stolicy województwa są znaczniejsze nakłady na zakupienie nieruchomości. Niemniej rezydenci województwa śląskiego posiadają taką przewagę nad rezydentami odmiennych województw (może za wyjątkiem pomorskiego, chodzi mi konkretnie o Trójmiasto), iż ogromna grupa – skądinąd nie takich niepozornych miast – położona jest raptem o kilka–kilkanaście kilometrów od Katowic, zaś w wypadku aglomeracji górnośląsko-dąbrowskiej miejscowości takie są prawie połączone ze sobą w jeden organizm miejski, zatem często niełatwo jest powiedzieć, w której miejscowości aktualnie się znajdujemy jadąc drogami województwa śląskiego.

Rezydując na obwodzie GOP posiadamy ten luksus, iż możemy w prosty sposób nabyć mieszkanie czy dom w którejkolwiek gminie znajdującej się na terenie konurbacji, nie zarzucając przy tym swobodnego dostępu do rynku pracy w Katowicach. Rynek mieszkaniowy GOP jest obszerny, to najznaczniejszy tak zamaszyście zurbanizowany teren w rozpiętości całego państwa. Rozstęp cen lokum mieszkalnych w ramach niniejszego dystryktu demonstruje wyraźne odmienności w relacji od miasta, dzielnicy, wieku budynku, oraz jego stanu technicznego a także innych własności składających się na wartość posiadłości.

Siemianowice Śląskie da się zaliczyć do atrakcyjniejszych lokalizacji w jakich może ulokować się ktoś wyprowadzający się z Katowic względnie pracujący w Katowicach oraz pragnący kupić posiadłość w sąsiedztwie. Mając kontrowersje co do wartości posiadłości, którą pragnie się zakupić rozważnie jest skorzystać z pomocy rzeczoznawcy (zobacz np. tutaj), a otrzymany operat szacunkowy (aktualny przez 12 miesięcy) może być niezastąpiony przy ubieganiu się o pożyczkę na zakup nieruchomości w banku.

Foto: https://www.flickr.com/photos/143943965@N03/33075983298

Lucyna
Lucyna

Niepoprawna romantyczka, wielbicielka relaksu w SPA i właścicielka dwóch uroczych Yorkshire Terrierów