Kupno nieruchomości w Pszczynie

W momencie, w którym powiększyła się twoja rodzina i z wysiłkiem mieścisz się jeszcze w starych czterech kątach, musisz w końcu na serio przemyśleć zamianę mieszkania na obszerniejsze. Czyniąc taką decyzję trzeba przeanalizować wszystkie alternatywy, bowiem rezultaty tej decyzji będą odczuwalne jeszcze przez kilkadziesiąt lat, szczególnie takie natury ekonomicznej.

Badanie zdolności kredytowej

Jak zabrać się za nabycie nowego lokum? W pierwszej kolejności trzeba zbadać swoją predyspozycję kredytową. Ustalmy, iż dla przeważającej części z nas jedyną opcją jest kupno apartamentu na kredyt. Wpływ na twą predyspozycję kredytową mają m.in. jakiekolwiek limity zadłużenia w koncie, debety oraz karty kredytowe. Podejrzewasz prawdopodobnie, że redukują one twoją umiejętność zaciągnięcia kredytu – i masz rację. Na początek przeto sugeruję zlikwidować kartę kredytową oraz spłacić, a także znieść wszelkie limity zadłużenia na koncie. Będziesz także potrzebować potwierdzenia z banku, że są one zakończone (na co czeka się nieraz dość długo).

Poszukiwania nieruchomości do zakupu

Później musisz wybrać miejscowość w jakiej zamierzasz się osiedlić, np. Pszczynę. Rozsądnie przeprowadzić się w miejsce, z jakiego wygodnie będzie przyjechać do pracy. Okazyjnie nawet rozsądnie zmienić miejscowość zamieszkania gdyż Pszczyna może być korzystniej skomunikowana i ceny nieruchomości niższe. Gdy już będziesz wiedzieć gdzie zamierzasz żyć, powinienaś spróbować przeszukiwać ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości, żeby zaznajomić się z rozrzutem kosztowym lokum w okolicach Pszczyny (można ponadto odwiedzić agenta nieruchomości).

Wycena nieruchomości

Jeśli odnajdziesz już adekwatne miejsce w Pszczynie to idealnie byłoby je zobaczyć oraz skontrolować jego kondycję techniczną i prawną. Wtedy już można kroczyć do banku załatwiać kredyt. Czasem oczekiwane jest podpisanie umowy wstępnej ze sprzedawcą, jaka może, jednakże nie musi być spisana w postaci aktu notarialnego (stawka dla notariusza). Przypuszczając, iż bank uzna twój wniosek będzie on chciał ubezpieczyć się przed ryzykiem oraz wezwie o wycenę nieruchomości. Pewne banki współdziałają ze swoimi rzeczoznawcami majątkowymi i nie pobierają nadprogramowej zapłaty za wycena nieruchomości Pszczyna. W pozostałym przypadku musisz znaleźć rzeczoznawcę majątkowego na własną rękę. Uprawniony rzeczoznawca majątkowy określi wartość posiadłości i przy okazji przeanalizuje jej dokumentację.

Spisanie aktu notarialnego

Jeśli załatwisz kredyt następna w kolejności jest wizyta u notariusza. Akt kupna-sprzedaży posiadłości musi być przygotowany w roli aktu notarialnego. Od sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym nakładany jest podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. O ile dla lokalu nie była przedtem założona księga wieczysta, zostanie ona założona z zaznaczeniem obciążenia hipotecznego na rzecz banku.

Okazyjnie oferent może zagwarantować w umowie termin na wyprowadzkę z zajmowanego lokalu, jednak jak już to uczyni możesz rozpocząć się wprowadzać oraz urządzać nowe lokum.

budynek w Pszczynie

Lucyna
Lucyna

Niepoprawna romantyczka, wielbicielka relaksu w SPA i właścicielka dwóch uroczych Yorkshire Terrierów